W logo prawda jest ukryta.
Są to cepy u koryta.
Kiedy gadzina ukąsi Żmudzina – od jadu Żmudzina zdycha gadzina

poniedziałek, 20 września 2021

Wojciech Roszkowski

Stwierdziłem, że Wojciech Roszkowski zetknął się z twierdzeniem o niezupełności Goedla. Użył jego kiedyś jako argumentu. Taki szeroki horyzont to rzadkość. Wśród uczonych spoza matematyki (Roszkowski jest historykiem), a i wśród matematyków często występują okazy, które nie znają tego podstawowego osiągnięcia logiki XX wieku i jego wpływu na całokształt wiedzy o wiedzy. Jeśli ktoś sobie wyobraża że istnieje zestaw aksjomatów, z których wynikają logicznie wszelkie treści to twierdzenie Goedla ten mit obaliło.

To przełomowe odkrycie uderzyło w tradycję, wywodzącą się od Leibniza, który twierdził, że ludzkie postępowanie można sprowadzić do pewnego rodzaju działania matematycznego i w ten sposób rozwiązać wiele problemów. Wiele - tak, ale nie wszystkie, jak dowiódł Goedel.

Prowadząc rozmowy z wieloma ludźmi można zauważyć, że nie mieli kontaktu z najbardziej doniosłymi rezultatami nauki, choć się uważają za elitę intelektualną. Wiedzę ogólną mają na poziomie licealnym, to jest nie wychodzą zasadniczo poza  XVIII wiek. Świątynią XVIII wiecznego zabobonu jest Gazeta Wszeteczna. Tam skamielina oświeceniowa jest mocno ugruntowana, a ponieważ nie daje sobie rady z rzeczywistością to przyjmuje formy agresywne. Chyba się nie da oświecić zatwardziałych oświeceniowców. Braki w wiedzy sprzyjają pewności siebie.

W moim fachu też są widoczne zjawiska pokrewne do twierdzenia o niezupełności. Występują t.zw. problemy nierozstrzygalne. Nie da się na przykład napisać programu, który stwierdzi czy inny program kiedykolwiek się zatrzyma, czyli nie zapętli się (problem stopu). Wiele lat wstecz w pewnej renomowanej firmie informatycznej działał zespół, który o tym nie wiedział i próbował stworzyć program, który w świetle nauki istnieć nie mógł. Istnienie problemów nierozstrzygalnych ogranicza entuzjazm dla mechanicznego myślenia. 

Dzisiejsi oświeceniowcy przypominają płaskoziemców. Wykazują wysoką odporność na wiedzę nagromadzoną przez logików XX wieku. Na szczęście są wyjątki. Wśród nich jest Wojciech Roszkowski. Niestety, to członek coraz mniej licznej mniejszości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.