W logo prawda jest ukryta.
Są to cepy u koryta.
Kiedy gadzina ukąsi Żmudzina – od jadu Żmudzina zdycha gadzina

wtorek, 13 kwietnia 2021

Banki utraciły wiarę

Pieniądz fiducjarny, tak określa się współczesne środki płatnicze.  Wiara  (fides), zaufanie do emitenta są podstawą ich wartości. Okazuje się że ECB (European Central Bank) wiarę w Euro już dawno utracił. Wprowadził ujemne odsetki w wysokości 0.5% per annum za przechowywane w nim depozyty. W jeszcze większym stopniu wstręt do pieniędzy odczuwają również uczeni ekonomiści z Harvardu.

Nic dziwnego, że obrzydzenie do pieniądza udzieliło się też Cezaremu Stypułkowskiemu. Podobnie, jak większość polskich ekonomistów nie posiada on własnego rozumu. Tak przesiąkł nauką z Harvardu, że mówi łamaną polszczyzną z przerwami na beczenie kozy, która w nim siedzi. Podąża za mądrzejszymi i oświeconymi i przenosi recepty ze społeczeństw znacznie bardziej zamożnych na grunt polski. Ich to może i wzmocni, ale jest szansa, że Polskę zabije. Ten mędrzec wszelkimi sposobami próbuje uniknąć prawdy. "Prezes mBanku Cezary Stypułkowski nie wyklucza pobierania karnych opłat od wysokich sald od klientów indywidualnych. By zatrzymać pieniądze klientów, bank chce im udostępnić większą ofertę inwestycyjną." pisze portal money.pl. Chce nabrać UOKiK poprzez nazwanie ujemnych odsetek karnymi opłatami. Kara przecież będzie dodatnia. Mąż opatrznościowy mBanku chce przenieść ryzyko na klientów poprzez "udostępnienie im większej oferty inwestycyjnej". Zainspirowały go widocznie dokonania spółki GetBack.

Na początku transformacji 1989 polscy uczeni, największe autorytety ekonomii odbywali wiele szkoleń. Słuchali z uwagą wykładów, które w przystępny sposób przybliżały im wiedzę gospodarczą. Wykładowcami byli wolontariusze z Korpusu Pokoju, organizacji dającej nobilitujące zajęcie amerykańskim bezrobotnym.

Zwolennikiem ujemnych stóp procentowych był Donald Trump. Z tego względu dobrze, że przegrał. System Rezerwy Federalnej (Fed) odniósł się do jego entuzjazmu z rezerwą. Ciekawe, jaką linię będzie reprezentował Joe Biden? Jak twierdzi Cezary Stypułkowski, angielskie banki również nie wierzą w europejską walutę i pobierały co miesiąc 200 Euro opłaty za jego nadmierne depozyty. Na biednego widocznie nie trafiło. Natomiast Brytyjczycy mają wciąż zaufanie do funta i do rachunków w tej walucie nie stosują ani dodatnich kar ani ujemnych odsetek.

Skoro są ujemne odsetki na wkłady, to dlaczego nie ma ujemnych podatków i kredytów z ujemnym oprocentowaniem? Innowatorzy, którzy próbowali zmienić znak w podatku VAT siedzą po więzieniach. Dlaczego nie powsadzano do pierdla prezesów ECB?

Ciekawe co na to Elon Musk? Czy ujrzy w tej sytuacji potencjał? Zmieniły się realia. To nie jest dobry czas dla biznesów opartych na instytucjach ze średniowiecza. Wynalazek czeku zapoczątkował w owym czasie potęgę banków. Po Europie przestano wozić pieniądze, a zaczęto wozić czeki, bezwartościową w rękach zbójców makulaturę. Śmiech mnie bierze, gdy widzę bankowozy pomykające po drogach z policyjną obstawą. To żywa skamieniałość.  Po co komu banki z ujemnymi odsetkami? To jakby zadomowili się w nich zbójcy. To może być okazja do niebywałego zarobku. Na miejscu banków Europy i Japonii już bym pakował manatki, bo na pewno jest jakiś startup, który opracuje rozwiązanie, które je wykończy a Elon Musk to kupi i wdroży. Na pierwszy ogień pójdą one a potem cały system bankowy. 
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.