W logo prawda jest ukryta.
Są to cepy u koryta.
Kiedy gadzina ukąsi Żmudzina – od jadu Żmudzina zdycha gadzina

wtorek, 27 kwietnia 2021

Uczymy się arytmetyki po hindusku

 Odkrywam przed Państwem kolejną tajemnicę, której o sobie nie wiedzieliście. Poddaję Was głębokiej introspekcji intelektualnej.  Po obejrzeniu poniższego materiału zrozumiecie istotę dwójkowego kodowania cyfr dziesiętnych. Poza tym, okazuje się że rozumiemy hinduski. Przy okazji poznajemy święte księgi - Wedy, w których ta arytmetyka jest opisana.

Muszę streścić po naszemu, abym mógł w przyszłości przejść do innych zagadnień. Wiemy wszyscy czym jest bit. Bit można pokazać na palcu. Kodujemy tak - wyprostowany - wartość wynosi 1, zgięty - wartość wynosi 0. Hinduska pokazuje, jak na palcach jednej ręki można zakodować 10 cyfr. Weźmy prawą rękę, z dłonią w stronę widza.

 0 - pięść całkowicie zaciśnięta. 00000 

1-4 - kciuk zgięty a ilość pozostałych palców wyprostowanych odpowiada cyfrze.  Dla przykładu 3 to 01110  (kciuk po lewej stronie). 

5-9 - kciuk wyprostowany.  Ilość pozostałych palców wyprostowanych oznacza ile należy dodać do piątki. Dla przykładu 6 to 00011.

Prawda jest taka, że dla zakodowania dwójkowego cyfry dziesiętnej wystarczą 4 palce (kod BCD Binary Coded Decimal ), ale to nie wchodzi w zakres dzisiejszego wykładu. Opisywany przez lektorkę sposób kodowania jest bardziej sugestywny i lepiej się nadaje do celu jej cyklu. No i pochodzi z Wed. Jest święty. Jestem przekonany, że wszyscy Państwo zrozumieją wiedzę arytmetyczną, nawet jeśli jest przekazywana w języku hindi. Czyż nie jesteśmy jako naród genialnymi matematykami?

Jest pewna niedogodność w tym filmie, że trzeba go oglądać na stronie Youtube. Wystarczy kliknąć w link. Zapraszam do klasy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.