W logo prawda jest ukryta.
Są to cepy u koryta.
Kiedy gadzina ukąsi Żmudzina – od jadu Żmudzina zdycha gadzina

wtorek, 30 kwietnia 2024

Czasami można się zgodzić z ONZ.

"... Sama emisja gazów cieplarnianych wynikająca 
z wydobycia Bitcoina może wystarczyć,
 aby wypchnąć globalne ocieplenie poza cel
 Porozumienia paryskiego, jakim jest utrzymanie
 antropogenicznego ocieplenia klimatu 
poniżej 2 stopni Celsjusza...."

ONZ to grupka groźnych dla ludzkości darmozjadów. Jednak czasami zapomina o swej istocie i robi rzeczy pożyteczne.

Uniwersytet Narodów Zjednoczonych (cokolwiek się  pod tą nazwą ukrywa) opublikował artykuł "Badanie ONZ ujawnia ukryty wpływ Bitcoina na środowisko: węgiel nie jest jedynym szkodliwym produktem ubocznym" Przeprowadzono badania nad rzeczą, która jest oczywista dla osób władających zdrowym rozsądkiem. Podano troszkę danych ilościowych. To plus. Widać, że wpływ tego absurdu, jakim są kryptowaluty na środowisko naturalne jest olbrzymi. Dlaczego więc Unia Europejska nie zakazuje korzystania z kryptowalut? Moim zdaniem obecnie starania tej organizacji koncentrują się na dokuczaniu jej mieszkańcom, aby umożliwić wszelkie szwindle.  W przypadku kryptowalut okazuje się, że możliwości jakie dają w zakresie prania brudnych pieniędzy i nielegalnych transferów przeważają troskę o środowisko. Przecież zakazując kryptowalut można mieć olbrzymi efekt z usunięcia rzeczy absurdalnej. Tylko, że kryptowaluty to znakomita przystań dla pieniążków z nielegalnych źródeł. Do utrudnień w funkcjonowaniu światowej korupcji  na wielką skalę i innych form przestępczości (w tym opłacania haraczy) UE nie zamierza przyłożyć ręki. Nawet jeśli kryptowaluty konkurują z Euro. Elity mają w tym ujemny interes.


Przytaczam wnioski sformułowane w artykule przetłumaczone przez Google.

Sektor kryptowalut zapewnia cenne możliwości i korzyści, ale ma poważny, pomijany wpływ na środowisko.

Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, ma niepokojący wpływ na klimat, wodę i ziemię.

Cena Bitcoina i zużycie energii do wydobywania Bitcoinów są silnie skorelowane.

Wzrost ceny Bitcoina o 400% w latach 2021–2022 spowodował 140% wzrost zużycia energii w światowej sieci wydobywczej Bitcoin.

Chiny były największym na świecie wydobywaczem Bitcoinów w latach 2020–2021, a za nimi plasowały się Stany Zjednoczone, Kazachstan, Rosja, Malezja, Kanada, Niemcy, Iran, Irlandia i Singapur.

Oprócz 10 krajów o największej wydobyciu Bitcoinów, Szwecja, Norwegia, Singapur i Wielka Brytania należą do największych na świecie podmiotów przyczyniających się do śladu węglowego, wodnego i lądowego Bitcoina.

67% energii elektrycznej zużytej do wydobywania Bitcoinów w latach 2020–2021 zostało wyprodukowane z kopalnych źródeł energii.

Jako główne źródło energii do wydobycia Bitcoinów, węgiel zapewnił 45% całkowitej energii elektrycznej wykorzystywanej do wydobycia Bitcoinów na całym świecie w okresie 2020–2021.

W latach 2020–2021 wydobycie bitcoinów wyemitowało ponad 85,89 Mt CO2.

Sama emisja gazów cieplarnianych wynikająca z wydobycia Bitcoina może wystarczyć, aby wypchnąć globalne ocieplenie poza cel Porozumienia paryskiego, jakim jest utrzymanie antropogenicznego ocieplenia klimatu poniżej 2 stopni Celsjusza.

Dziesięć krajów zajmujących się największym wydobyciem Bitcoina jest łącznie odpowiedzialnych za 92–94% globalnego śladu węglowego, wodnego i lądowego Bitcoina.

Aby zrównoważyć emisję CO2 wynikającą z wydobycia Bitcoinów w latach 2021–2022, należy posadzić 3,9 miliarda drzew, zajmując obszar równy wielkości Holandii, Szwajcarii lub Danii lub 7% lasów deszczowych Amazonii.

W latach 2020–2021 wydobycie bitcoinów w Chinach wymagało dużej ilości węgla i wytworzyło ponad 41 Mt równoważnika CO2.

Aby zrównoważyć ślad węglowy chińskiej działalności wydobywczej Bitcoin w latach 2020–2021, potrzeba około 2 miliardów drzew, zajmując obszar równy sumie Portugalii i Irlandii lub 45 000 razy większy od obszaru Central Parku w Nowym Jorku.

Energia wodna, źródło energii o poważnym wpływie na wodę i środowisko, jest głównym odnawialnym źródłem energii elektrycznej dla Bitcoina, zaspokajającym ponad 16% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną globalnej sieci wydobywczej Bitcoin.

Energia jądrowa zapewnia 9% całkowitej energii elektrycznej wykorzystywanej do wydobywania Bitcoinów na całym świecie.

Tylko 2% i 5% całkowitej energii elektrycznej wykorzystywanej do wydobycia Bitcoina pochodziło odpowiednio ze źródeł energii słonecznej i wiatrowej.

Globalny ślad wodny wydobycia Bitcoinów w latach 2020–2021 wyniósł 1,65 km3, przekraczając zużycie wody do celów domowych ponad 300 milionów ludzi na obszarach wiejskich Afryki Subsaharyjskiej.

Powierzchnia lądowa globalnej sieci wydobywczej Bitcoin w latach 2020–2021 wyniosła ponad 1870 kilometrów kwadratowych – 1,4 razy więcej niż powierzchnia Los Angeles.

Udział Chin w wydobyciu Bitcoina spadł z 73% (2020) do 21% (2022) w wyniku interwencji rządu, natomiast udziały Stanów Zjednoczonych i Kazachstanu wzrosły odpowiednio o 34% i 10%.

Kraje o niskich cenach energii elektrycznej, takie jak Kazachstan, gdzie cena energii elektrycznej jest trzy razy tańsza niż w USA, są rajami dla wydobycia Bitcoinów, zapewniającymi główne zachęty finansowe dla wydobycia Bitcoinów, które jest w dużym stopniu uzależnione od nieodnawialnych źródeł energii.

Aby złagodzić wpływ szybko rozwijającego się sektora walut cyfrowych na środowisko, konieczna jest pilna interwencja regulacyjna i przełomy technologiczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.