Jako jego formę można uważać nagrane wykłady dostępne w sieci.
Znakomite są wykłady Simona Robertsa. Tylko 19 $ rocznie i student może mieć do nich dostęp przez cały rok. Około 6000 tytułów książek z informatyki, których wykaz jest uzupełniany co roku.
Warto jest się zapisać do ACM. Simon mówi prosto, nieformalnie ale bez uszczerbku dla prawdy. Kto lubi fajną wymowę angielskiego też może posłuchać. Ja jestem pod urokiem.
Inny przykład. Na MIT już dawno pojęli, jak wielki jest pożytek z e-learningu. Nikt nie musi rezygnować z tablicy i kredy aby mówić mądrze, pouczająco i zarazem dowcipnie.
W KPI (Politechnika w Kijowie) miałem przyjemność słuchać wykładów profesora Pawłowa. Pracował w biurze konstrukcyjnym Antonowa. (An 225 Mrija - największy transportowiec świata). Pracownicy katedry geometrii wykreślnej traktowali go jak boga. Lubił Mrówkę. Czekał zawsze, gdy się spóźniała , gdy zasiadła w ławce puszczał do niej oczko i zaczynał przedstawienie. Na szczęście ktoś wpadł na pomysł by nagrać jego "występy". Występy - tak. Gdy mówił o rzutowaniu punktu na płaszczyznę to sam się niemal zamieniał w te obiekty. Poza tym miał zwyczaj w trakcie wykładów również wychowywać. Uczył, kto ma pierwszeństwo w drzwiach, na czym polega kultura. To prawdopodobnie najlepsze wykłady z geometrii wykreślnej wszech czasów. Na pewno czołówka światowa. Stosował taktykę salami.Po plasterku. Student nie zauważał, że nauczył się materiału, który uważa się za trudny. W Związku Radzieckim to był numer jeden w swej dziedzinie.
Ktoś zachował bezcenny materiał, ktoś opublikował ku pożytkowi wszystkich. Ten e-learning stworzono z wykładów sprzed 50 lat.
Wykłady Feynmana z fizyki. O tym na pewno Państwo wiedzą, że trudno o lepsze, choć w ich trakcie słuchacze pokładają się ze śmiechu. Są też na sieci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.