W logo prawda jest ukryta.
Są to cepy u koryta.
Kiedy gadzina ukąsi Żmudzina – od jadu Żmudzina zdycha gadzina

poniedziałek, 27 lutego 2017

Corrida Szczechowicza

Dla ilustracji pojęcia "inspiracja" opiszemy walkę z bykami w doktoracie Jarosława Szczechowicza. Podjął on sam doktor lub redaktor wydawniczy monografii tego samego autora.
Oto doktorat
Rozdział I


ZAGADNIENIA WPROWADZAJĄCE

1. Uwagi wstępne

Temat ten z uwagi na rozległość problematyki wymaga wstępnych uściśleń, które pozwolą na wytyczenie granic przedmiotu rozważań. Tytuł pracy wskazuje, że jest ona poświęcona omówieniu występującym w polskim prawie cywilnym problemom odpowiedzialności odszkodowawczej posiadacza mechanicznego środka komunikacji w ruchu lądowym i wiążącymi się z nią zagadnieniami wynagradzania szkód majątkowych i niemajątkowych.

Społeczne i gospodarcze zainteresowanie omawianej problematyki pozostaje niezmienne bardzo duże. Świadczy o tym dynamiczny rozwój motoryzacji i związany z nim wzrost liczby wypadków komunikacyjnych oraz szkód będących ich następstwem. Zmusza to do nowego spojrzenia na zagadnienie odpowiedzialności odszkodowawczej. Corocznie na polskich drogach śmierć ponosi około 7.000 osób a ponad 70.000 doznaje różnego rodzaju obrażeń ciała. Łączne straty ekonomiczne z tego tytułu sięgają około 7% budżetu państwa. Nie można zapomnieć, że doznane przez uczestników obrażenia ciała pociągają za sobą ogromne koszty związane z leczeniem, rehabilitacją i w wielu przypadkach łączą się z ograniczeniem bądź nawet całkowitym pozbawieniem możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a w konsekwencji z koniecznością wypłacania rent.

Zagadnienie związane z ustaleniem odszkodowaniem za szeroko pojętą szkodę przedstawia się obecnie w innym świetle, mimo iż przepisy Kodeksu cywilnego w tej materii nie uległy zmianom w toku kolejnych nowelizacji. Na tle zasad rządzących ustaleniem odszkodowania za szkodę w prawie polskim powstało bardzo bogate orzecznictwo. Było one jednak często merytorycznie niejednolite. Część orzeczeń ma obecnie wartość jedynie historyczną. Pojawiają się też nowe i wielu wypadkach można już mówić o określonych i utrwalonych nurtach judykatury Sądu Najwyższego.


Najciekawszy wydaje się najdłuższy tekst zakreślony na czerwono. Ujmując krótko - doszło do zamiany przyczyny ze skutkiem. Autor odwrócił kota ogonem. Jakiś torreador - pozabijał wskazane byki i w rezultacie powstał w monografii  tekst następujący:




Brzmi sensowniej. Nastąpił lifting i rebranding doktoratu do monografii. Tak właśnie doktorat i monografia Jarosława Adama Szczechowicza zainspirowały mnie  do porównania pracy korekcyjnej do walki z bykami.

Napisy na klipie są chyba po czesku. "divaci jako bez rozumu, krici jeden pres druheho". Ten tekst znaczy - "Widzowie jakby bez rozumu, krzyczy jeden przez drugiego". Gdyby tłumaczyć ten tekst tą samą techniką, jaką zastosowano w habilitacji  uczonego można by było go odczytać tak:
"Dziwacy bez rozumu, kryci jeden przez drugiego". Zwracam uwagę na wieloznaczność słowa "kryci".



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.