W logo prawda jest ukryta.
Są to cepy u koryta.
Kiedy gadzina ukąsi Żmudzina – od jadu Żmudzina zdycha gadzina

piątek, 18 lipca 2025

Sukces ma wielu ojców

 Adrian Mierzejewski został dyrektorem kadry piłkarskiej. To jego osobisty sukces. Jest olsztyniakiem, wychowankiem Andrzeja Nakielskiego. Jego ojciec Marian prowadził ostatni sklep w Olsztynie, w którym można było kupić coś gustownego z oświetlenia. Mieścił się przy ulicy Wilczyńskiego. Nazywał się "Alladyn". Podobno już go nie ma. Tam pracował też Pan Adrian. Bardzo sympatyczny i uprzejmy. Jeżdżąc na wrotkach poznałem też małżonkę Pana Adriana, która uprawiała jogging. Przyjeżdżała do Olsztyna na wakacje. Odbywaliśmy na placyku na osiedlu Generałów sesje wymiany poglądów na różne tematy. Wydaje mi się że studiowała niegdyś na UWMie. Jednak to jej nie złamało. Adrian grał w piłkę na wielu kontynentach. Prawdziwy z niego turysta sportowy. 

Andrzej Nakielski to jedyny mieszkaniec ulicy Towarnickiego obecny na Wikipedii. To oprócz Mariana drugi ojciec Adriana. Ojciec jego kariery piłkarskiej. Prowadzi najlepszą na planecie olsztyńską szkółkę piłkarską "Naki". Ma znakomite poczucie humoru i w ogóle jest "do rany przyłóż". Miło się patrzy na jego obiekt podczas spaceru z Tedim. Cieszy widok czegoś sensownego.




czwartek, 17 lipca 2025

Niemcy są lepsi

 Przy każdej możliwej okazji wspomina się Georga Dietricha. Teraz w związku ze zwycięstwem ucznia Liceum imienia Marii i Georga Dietrichów w olimpiadzie chemicznej. Georg Dietrich jest gwiazdą filantropii. Został nawet doktorem honoris causa UWM. Oto co pisze o nim strona UWMu:

"Patronami Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego są Georg i Maria Dietrichowie, wielcy przyjaciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy zaangażowali się w jego rozwój. Szkoła na co dzień stara się podtrzymywać przekazywane przez nich wartości humanistyczne: pomoc drugiemu człowiekowi, praca nad rozwojem czy budowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku."

Mrówka była mniejszym przyjacielem UWM od Dietrichów, ale nadrobiła zaległości wielkością wkładu materialnego. Podarowała UWMowi system Finansowo-Księgowy więcej warty niż wkład wielkiego Niemca. W nagrodę za to były rektor - hejter  tomrich sugerował, że jestem złodziejem.

Niemcy są lepsi. U nich nawet w kaloryferach płynie inna H2O.  Czy koniecznie przy każdej okazji na UWM musi się bredzić o ich lepszości? Czy nie dość tego ciągłego bicia im pokłonów? Zachowajmy jakieś proporcje, aby opinia Radosław Sikorskiego o murzyńskości Polaków nie potwierdzała się na każdym kroku.


środa, 16 lipca 2025

Olsztyński mistrz Świata c.d.

Jednak wierzę, 
Że ludy płyną jak łańcuch żurawi
W postęp… 
Juliusz Słowacki 

Zaciekawiła mnie historia mistrza świata w chemii. Stawiam dolary przeciw orzechom, że ojcem dumy naszego regionu jest profesor Tomasz Gajownik. Nie wydaje mi się aby była inna możliwość. Ojciec historyk, syn chemikiem. Wiem, że głowę za profanację zmyją mi historycy. Ten lud poosiada wielu ludzi o sporych możliwościach intelektualnych. Jednak historia moim zdaniem bardziej bliska jest hobby niż nauce. Na szczęście potomek historyka prawdopodobnie wybrał inną ścieżkę rozwoju i ludzkość będzie miała z niego realny pożytek. Chociaż, kto wie? Jak ma się wiele talentów to jest ryzyko pomyłki lub ślepego losu. Jeśli jednak młody człowiek postanowi być chemikiem (a taki sukces utwierdza w decyzji) to będzie musiał z Olsztyna wyemigrować. Może do Warszawy? Musimy wzmocnić olsztyńską Alma Mater, aby w przyszłości nie było takiej dramatycznej konieczności. Olsztyn to jest miasto na ludzką miarę, jak powiedział po wizycie u nas pewien książę poetów wśród warszawskich matematyków. 

wtorek, 15 lipca 2025

Nie popędzam

 Uczeń z Liceum Uniwersyteckiego wygrał olimpiadę chemiczną w Dubaju. Jakoś na stronie UWM tego faktu nie podają. Wiadomo, wakacje. No to ja jako "wiadoma gazeta"  podaję za Radiem Olsztyn. Panie Rektorze niech się Pan nie denerwuje na opieszałość kortowskich mediów. Coś śmiesznego na pewno wymyślą.

niedziela, 13 lipca 2025

Książęcy taniec

Lud Czerkiesów stworzył arcydzieło. "Książęcy taniec" - to wzorzec tego jak można oddać dynamikę w trybie oszczędzania energii. Wyniosły, baśniowy, nierealny.



sobota, 12 lipca 2025

Stypendium imienia Szymona Solejuka

Tak sobie pomyślałem, że UWM  mógłby skorzystać z popularności serialu "Ranczo" i stworzyć jakieś stypendium, nagrodę, konkurs lub fundusz imienia Szymona Solejuka w celu promocji uczelni i nagradzania wybitnych studentów. Chociaż serialowy Szymek, który umysłem przenosił krzesła i słoiki z ogórkami, ochrzcił Dorotkę, córkę Kusego i Lucy studiował w Warszawie, to przecież cóż szkodzi go przejąć aby troszeczkę poistnieć w mediach. Można też jakąś aulę tak nazwać. 

Wszyscy przecież kochają Rancho, a kto nie kocha niech żałuje i się nawróci.



piątek, 11 lipca 2025

Polska Partia Uczciwości

Leszek Kraskowski nadal walczy z mocarzami. Teraz zaangażował dziewczynę, która ma sprawny rozum i potrafi zobaczyć to, co leży na widoku. 

Dla fanów serialu Rancho mam porównanie. Konstrukcje biznesowe Giertycha, Foki i Krauzego to wypisz, wymaluj holding Pietrka, który wymyślił Więcławski by ogarniał biznesy z Wójtem. Tylko na większą skalę. Nie do wiary, że to się udaje. Cud.



Zmarnowany potencjał

UWM zatrudnia tysiące ludzi i kształci dziesiątki tysięcy. Wydaje rocznie pół miliarda złotych. Nie ma możliwości, aby przy tej skali nie odbywały się rzeczy komiczne. Wysokim poczuciem humoru odznaczał się profesor Andrzej Hopfer. W ART działy się takie rzeczy, że bycie rektorem było nieustającym źródłem wesołości. Poziom komizmu gwałtownie wzrósł, gdy ART weszła w skład UWMu. Zasoby intelektualne i materialne pracowały znacznie mocniej w kierunku uzbrojonego w poczucie humoru obserwatora zewnętrznego. Najlepsze było to, że te śmieszne rzeczy były propagowane z wyniosłą powagą. Szyki popsował troszkę profesor Józef Górniewicz. Takiego poziomu jaj, jak się działy za jego poprzednika i następcy nie było widać.

Jednak widzę, że potencjał komiczny znowu się odbudowuje. Szkoda, że wpis o rankingu Perspektyw popełniłem na gorąco. To nie sprzyjało pełnej eksploatacji tego pola. Śmiać się jest z czego, bo wpis na stronie UWMu odwrócił istotę tego co się wydarzyło. Kiepski bieżący wynik UWMu starano się przykryć dobrym wynikiem w innym rankingu z zeszłego roku. Dokonano wizerunkowego recyklingu. Reakcja na porażkę odbyła się według najlepszych wzorców z czasów ojca-założyciela UWM. Zobaczymy, czy wykres śmieszność/czas osiągnie asymptotę z lat 2000-2008 i 2012-2016? Miał niezły gradient. Na razie się poważnie zbliża.

Zapamiętajcie Państwo raz na zawsze: Rotacja od rotacji to jest gradient dywergencji minus kwadrat  nabla. Gdy się będziecie skręcać ze śmiechu na kortowskich polach będziecie wiedzieć, dlaczego.




środa, 9 lipca 2025

Nareszcie coś o UWMie

Wszystko się zmienia, oprócz mediów UWM. Stałość oznaką doskonałości.

Na nieocenionej stronie www UWM pojawił się artykuł Ranking QS WUR: UWM wśród najlepszych uczelni na świecie Czytamy w nim, że UWM awansował w QS WUR. Brawo! 

Nie wiem, czy autorowi płacono za wierszówkę, bo się rozwinął i wspomniał też o rankingu Perspektyw. Wynika z niego, że UWM zajmuje 45 pozycję w Polsce i awansował o 5 miejsc. Ja bym na miejscu UWMu tego nie pisał, bo to może spowodować radość u jego konkurencji i wrogów obecnej władzy. W latach profesora Górniewicza zajmował miejsca w trzeciej dziesiątce. Dla zatwardziałych humanistów tłumaczę, że trzecia dziesiątka to miejsca pomiędzy 21 i 30. 

Nie wiem, jak doskonałym instrumentem jest ranking Perspektyw. Musi być bardzo czuły, bo mierzy śladowe wielkości. W przypadku wielkiej nauki może dawać błędne wyniki. Tego na miejscu UWM bym się trzymał.  Po co wspominać o rankingu Perspektyw skoro wielka nauka z Olsztyna mogła mu poskręcać cyferblat? To błąd. Jak można pogodzić fakt, że UWM jest wśród najlepszych uniwersytetów na Świecie, skoro jest wśród najgorszych w Polsce. Logicznej sprzeczności w tym nie ma, bo nawet najgorszy jest wśród najlepszych i vice versa. 

O ile dobrze analizuję daty to zaświadczenie o zajęciu miejsca z przedziału 1000-1200 pochodzi z roku 2024, więc wpis z 2 lipca 2025 ma na celu prawdopodobnie przykrycie porażki z Perspektyw z 2025. Muszę przyznać, że jest to bez sensu.  Lepiej było milczeć. Na przyszłość radzę prewencyjnie zawieźć do Perspektyw węgorze lub sielawę. Te działania pozamerytoryczne mogą być bardzo skuteczne.

Można zauważyć też, że ranking QS WUR wśród trzech najbardziej prestiżowych uznawany jest za najmniej prestiżowy. Tak wynika z analizy ChatGPT.

Najbardziej prestiżowe i szeroko uznawane rankingi wyższych uczelni na świecie to:


🌍 Międzynarodowe rankingi uczelni:

  1. QS World University Rankings (Quacquarelli Symonds)

    • Publikowany corocznie.

    • Kryteria: reputacja akademicka, reputacja pracodawców, stosunek liczby studentów do kadry, cytowania na wydział, internacjonalizacja (studenci i kadra).

    • Popularny w Europie i Azji.

    • Strona: www.topuniversities.com

  2. Times Higher Education (THE) World University Rankings

    • Również bardzo prestiżowy.

    • Kryteria: jakość nauczania, badania naukowe, cytowania, międzynarodowy charakter, dochody z przemysłu.

    • Uznawany za bardziej kompleksowy niż QS.

    • Strona: www.timeshighereducation.com

  3. Academic Ranking of World Universities (ARWU), tzw. Ranking Szanghajski

    • Skupia się głównie na osiągnięciach naukowych (np. liczba laureatów Nobla, publikacje w „Nature” i „Science”).

    • Bardzo uznany w środowisku naukowym.

    • Często preferowany przy ocenie instytucji badawczych.

    • Strona: www.shanghairanking.com


🇵🇱 Rankingi uczelni w Polsce:

  1. Perspektywy – Ranking Szkół Wyższych

    • Najbardziej znany polski ranking uczelni wyższych.

    • Uwzględnia m.in. prestiż, innowacyjność, potencjał naukowy, umiędzynarodowienie, warunki studiowania.

    • Publikowany co roku.

    • Strona: www.perspektywy.pl


📝 Podsumowanie

Ranking Zasięg Główne kryteria Uznanie
QS Globalny Reputacja, cytowania, internacjonalizacja Wysokie
THE Globalny Nauczanie, badania, wpływ Bardzo wysokie
ARWU (Szanghajski) Globalny Osiągnięcia naukowe Bardzo wysokie, badawcze
Perspektywy Polska Wieloaspektowy Najważniejszy w Polsce


wtorek, 1 lipca 2025

Ujeżdżani przez konia

 Polska to kraj zwariowany. Zwyczajowemu wariactwu kolejny raz poddał się również Prokurator Generalny. Na posiedzeniu sądu podnosi, że w trakcie wpływu coraz większej ilości protestów według wzoru Giertycha sąd zmienił metodę ewidencjonowania jednakowych tekstów. A co miał sąd robić u Giertycha za Kopciuszka i ciągnąć postępowanie poza ustawowy termin? Systemy informatyczne obserwując obciążenie zmieniają strategię przydziału zasobów w zależności od ich kosztów, dostępności i funkcji celu. Profesor Bodnar jest bardzo wykształcony, chociaż mózg mu się nie wykształcił. To niewątpliwe osiągnięcie, że zaszedł tak wysoko przy tak silnej ociężałości. Dobrze jednak, że świat nie składa się z samych Bodnarów, bo wynalazek koła byłby jeszcze przed nami. Aztecy bez niego się obywali.  Może Bodnar jest Aztekiem?


Gdybym pisał powieść

 Gdybym pisał powieść o państwie, które zwariowało to motyw Straży Granicznej, która przywozi z Niemiec nielegalnych imigrantów byłby źródłem istotnego natchnienia.